Under denna dag tar Göran dig med på en resa, som via det medvetna andetaget och mjuk yoga, går djupt in kroppens fysiska, mentala och emotionella hälsa – in den viktiga, underliggande balans och stabilitet som vi alla behöver mer av i dagens värld.

Samtidigt tittar vi också närmare på yogans djupare filosofiska tankar kring VARFÖR. Varför är jag här? Finns där ett djupare syfte? Varför minns jag i så fall inte det? Andningen – pranayama – ÄR en viktig nyckel här och vi ser till att använda den.

Vad du får uppleva – det vi konkret går igenom:
– Dagen, en integrerad mix av teori och praktik, utgår ifrån hur andning och yoga, mätbart i forskning, påverkar kropp och hälsa.
– Andningens fysiska anatomi mixas sömlöst med yogans mångtusenåriga energiperspektiv.
– Vi går igenom begrepp som prana, chakra & kundalini
– Vi testar blodtryckssänkande andningstekniker och tittar på hur andning kan bidra till viktig nybildning av stamceller.
– Vi gör två yogapass och testar meditationer utprövade vid Harvard, Stanford, ända upp på Nobelpristagarnivå
mm.

Du lämnar YogaMana påfylld, klar och grundad – med konkreta verktyg – och din egen inre röst som mest pålitliga vägvisare!

Varmt välkommen!

Efteråt får du, utöver kursmaterial i PDF-format, en månads fri tillgång till Görans onlinetjänst www.iamyoga.online – med över 700 yogapass, 100 meditationer, ett 45-tal tematiska kurser, vacker meditationsmusik, poddar mm. med dig hem.

Alla frågor är välkomna, under & efter kursen.


Mer om Göran Boll:
Göran Boll är Internationellt diplomerad yoga- och meditationslärare med 30 års erfarenhet av att förmedla och föreläsa om yoga. Han är grundare av MediYoga (som idag finns på 376 svenska vårdenheter) och medverkade under 20 års tid i 90 % av all forskning på yoga och meditation i Sverige. 2001-2005 föreläste Göran om yoga på Karolinska Institutets läkarutbildning. Han har utbildat mer än 3,000 instruktörer och terapeuter i yoga och arbetar idag med det egna projektet I AM Yoga – för ökad Medvetenhet & Hälsa. Göran föreläser på YogaManas Självläkningsterapeutprogram steg 3 om medvetenhet, chakrakunskap och forskning på yoga och meditation.


Kursinformation
Datum:
Sön 29 mars kl. 10.00-17.00
Plats: YogaMana Sibyllegatan 67
Pris: 1450 kr ink elektroniskt material i pdf samt Görans online tjänst i 30 dagar.
Betalning: Hela beloppet betalas vid bokning i vårt bokningssystem.
Bokningsvillkor: Anmälan är bindande (plats kan dock överlåtas till annan person vid sjukdom eller förhinder).
Frågor: info@yogamana.se eller 070-627 05 35


Göran Boll – Grundare MediYoga

  • 1450 kr

  • Sön 29 mars

Boka workshop

Fler av våra Workshops