”Högkänslighet som gåva” är en viktig och livsbejakande workshop där du lär dig mer om vad högkänslighet kan innebära och får effektiva verktyg för att hantera en ibland överstimulerad vardag.
Ca 15-20% av befolkningen anses vara högkänsliga vilket ofta beskrivs som att man besitter ökad känslighet för intryck som även bearbetas på ett djupare sätt. Detta kan i sin tur bidra till att man känner sig överstimulerad, trött, oroad eller utmattad av intryck och känslor.
Med hjälp av enkla yogaövningar, livsstilsråd och kunskap får du i denna workshop möjlighet att ta kommandot över högkänsligheten och förstärka kontakten med kroppen och den viktiga information som finns där. Vi tränar närvaro och acceptans för oss själva och våra individuella behov. Workshopen hjälper dig som högkänslig liksom dig som vill lära dig mer om högkänslighet att utforska ämnet, dig själv och att balansera din energi för att stå stadigt i livet och behålla din egen kraft.
Marja Norlin, yogalärare och med lång erfarenhet att hjälpa högkänsliga att hitta balansen i livet, leder denna workshop.
Varmt Välkommen!

